Како истраживање тржишних аномалија открива скривене инвестиционе могућности

У свету Вол стрита, где је потрага за Истраживањем Трговања Маркетним Аномалијама неуморна, јасно је да нема бесплатних возова. 

С обзиром на бројне инвеститоре који траже чак и најмање добитке, побеђивање на тржишту није једноставно. Ипак, неке маркетне аномалије настављају да се појављују, заузимајући пажњу многих инвеститора.

ADVERTISEMENT

Приступајте аномалијама са опрезом; оне су непредвидиве. Слепо праћење стратегија представља ризик. Ипак, пажљиво истраживање може вам понудити предност. Желите да залијете дубље? Наставите са читањем.

Шта је тржишна аномалија?

Тржишна аномалија се односи на случај кад кретања акција не одговарају очекиваним теоријама цена

Реч је о обрасцу у повратима акција који изненади главне теорије, дешавајући се и на растућем и на опадајућем тржишту. 

ADVERTISEMENT

Термин је постао познат 1970. године код Куна. Откривање аномалија може сигнализирати прелазак на нову теорију.

Емпиријски докази и заједничка хипотеза

Студије о финансијским аномалијама често тестирају комбиновану теорију: тргови су ефикасни и следе специфичан модел, као што је CAPM.

Уколико се повеља, није јасно који део теорије је недостајао.

ADVERTISEMENT

Утицај на хипотезу о ефикасном тржишту (ЕМХ) 

Аномалије указују да можете остварити необичне профите, који изазивају ЕМХ. Ова теорија каже да су све цене акција исправне, на основу свих информација, и не могу предвидети будуће цене. 

Ипак, неки обрасци доводе до таквих профита, постављајући питање о ЕМХ и корисности дубинске анализе акција.

Ефикасност тржишта и аномалије

Иако аномалије могу упућивати на грешке на тржишту, оне нису дефинитивне. Открића могу се умањити током времена пошто инвеститори користе ове образце или ако су само статистички случајеви.

Неке аномалије трају током времена, што укаже да наши модели цена можда нешто пропуштају.

Šta uzrokuje tržišnu anomaliju?

Tržišne anomalije proizlaze iz četiri osnovna razloga: pogrešna procena, neprepoznat rizik, ograničenja arbitraže i pristranost u selekciji. Pogrešna procena je na vrhu liste.

Објашњење грешке у одређивању цена

Грешка у одређивању цена се дешава када постоји разлика између тржишне цене цене сврховите вредности..

Идеално, тржишна цена сигнализира тренутну вредност будућих потока новца.

Међутим, цене на тржишту могу отклонити од стварних вредности због фактора као што су финансијске кризе или текући догађаји, што може довести до аномалија.

Osetljivost na uslove

Vrednosti akcija fluktuiraju sa promenama na tržištu i ekonomskim uslovima, kako lokalno tako i širom sveta. 

Ove promene otežavaju predviđanje vrednosti akcija.

Разумевање тржишног ризика

Тржишни ризик, или системски ризик, односи се на шире раније тржиште.  

Он може потећи од економских, географских, политичких или друштвених фактора који утичу на тржиште.

Границе арбитраже

Термин се односи на постојање разлика у цени између активa у различитим тржиштима. 

Иако арбитража има за циљ да искористи ове размаке и доведе тржишта ка равновеси, постоје практична ограничења. 

Например, арбитражери који користе туђа средства подлежу праћењу и потенцијалним губицима ако различитости у ценама трају, што ограничава њихове арбитражне могућности.

Утицај Изборне Предубедљености

Изборна предубедљеност се јавља када се подаци за анализу изабиру неслучајно, што може довести до пропуштања података због одређених карактеристика.

Ово пропуштање може искривити резултате статистичке анализе, уносећи предубедљеност у процене параметара модела.

Објашњење тржишних аномалија: Кључне теорије

Две стандардне теорије које се користе за објашњење тржишних аномалија у ценама активa су модел цапиталне активе и Фама-Френчев модел са три фактора.

Преглед модела цене капиталних актива (CAPM)

CAPM помаже у предвиђању повратка на инвестиције и риска. Овај модел је кључни алат за финансијске одлуке, повезујући ризик са очекиваним повратцима.

Развијен у шездесетим годинама, CAPM је имао битну улогу у финансијама, показујући како ризик утиче на повратке. Он предвиђа очекиване повратке за одређени ниво ризика, што је графички приказано Линијом тржишта хартија од вредности.

Међутим, претпоставке CAPM-а—као што су приступ инвеститора безрисковим инвестицијама и ефикасност тржишта—понекад не морају бити испуњене.

Утицај и ограничења CAPM модела

CAPM је представљао прорив у финансијама квантификујући однос ризика и поврата. Упућује инвеститоре на разумна очекивања поврата за дате ризике.

Унатраг његовом значају, идеалистичке претпоставке о раду тржишта и понашању инвеститора ограничавају његову реализацију, поготову када је у питању приступ безризичној стопи и тржиштима савршене конкуренције.

Фама-Френч трофакторни модел: нови стандард

Фама-Френч модел је дефинисао теорију прецене актива, нудећи робустан оквир за оцењивање приноса, вредновање активног управљања и будуће планирање. 

Он преиспитује CAPM, укључујући три ризична фактора – тржиште, величину и вредност – да боље објасни приносе и цене. 

Овај модел истиче разноврсне ризике са којима се суочавају инвеститори, при чему су систематски ризици у тржиштним, величинским и вредностним факторима најзначајнији.

Фактори ризика и њихово цењење

Фама и Френч идентификују тржиште, величину и вредност као кључне ризичне проблеме са системским импликацијама на преносе. 

Модел показује да су акције малих и угрожених фирми цењене ниже како би се надокнађивало веће ризике, према буку-на-трговинску вредност (BTM) односу је кључна мера за вредност акција. 

Овај приступ пружа нијансирано разумевање тога како су различити ризици цењени на тржишту.

Како истражити примете на тржишту Примери за откривање скривених инвестиционих прилика

Примери примета на тржишту укључују:

  • Дани у недељи
  • Јануарски ефекат
  • Обрти
  • Пас Дау
  • Ниска трговинска вредност књиге

Сазнајмо више о њима детаљније.

Феномен јануара: Стратегија за капитализацију

Да би се искористио јануарски ефекат, испитајте историјске јануарске повратке у односу на друге месеце користећи финансијске базе података као што су Блумберг или Јаху Финанс.

Идентификујте секторе или акције које јаче показују тај тренд. Планирајте да прилагодите свој портфолио у децембру, купујући акције које традиционално опадају на крају године због продавања акција у последњем дану године ради пореза.

Преокрети момента: Идентификовање прилика

Користите индикаторе момента и покретне просеке да бисте приметили потенцијалне тачке преокрета код акција које су недавно имале лоше или јаке перформансе.

Алати као што је TradingView могу помоћи у овој анализи. Балансирајте портфолије на основу ових индикатора, узимајући у обзир трошкове трансакција како бисте осигурали профитабилност.

Водеви Дау: Упутство за имплементацију

Сваке године, идентификујте топ 10 акција Дау Џонс са највећим делом дивиденде користећи финансијске вести.

Уложите равномерно међу њима, вршећи ребалансирање годишње. Ова стратегија се ослања на фундаменталну снагу компанија из Дау индекса, очекујући да ће они који подбаце повратити се.

Вредност у Ниским Књиговодственим Вредностима: Тражење Мета

Филтрирајте акције са ниским коефицијентима цене и књиговодствене вредности користећи финансијске алате за филтрирање као што су Финвиз или Морнингстар.

Усмерите се на индустрије у којима су материјална средства кључна, јер је вероватно да су те акције подцењене. Диверзификујте улагања у више сектора како бисте смањили ризик.

Методе које можете применити при истраживању тржишних аномалија

1. Анализа података:

  • Финансијски базе података: Приступите амбициозним базама података као што су Bloomberg, Reuters или S&P Capital IQ за широки спектар података о акцијама, облигацијама и другим вредностима. Ове платформе нуде историјске податке о ценама, финансијске извештаје и информације о дивидендама које су кључне за анализу аномалија.
  • Статистички софтвер: Користите софтвер као што су R, Python (са библиотекама као што су Pandas и NumPy) или Stata за сложено манипулисање подацима и статистичко тестирање. Користите ове алате за обављање регресионе анализе, анализе варијансе и анализе временских серија како бисте идентификовали узорке или аномалије на тржишним подацима.

2. Преглед историјског перформанса:

  • Идентификација трендова: Анализирајте дугорочне податке како бисте открили сталне узорке, као што је Јануарски ефекат или трендови који се јављају током радних дана. Ово укључује упоређивање просечних повратних инвестиција у различитим временима или условима како бисте установили очекивања.
  • Откривање аномалија: Користите историјске податке о перформансама како бисте идентификовали одступања од очекиваног тржишног понашања. Технике као што су покретне средње вредности, анализа стандардне девијације и анализа z-шкора могу помоћи да се количинативно одреди значајност тих одступања.

3. Коришћење алата:

  • Алати за ситница: Платформе као што су Finviz, Zacks или Morningstar нуде алате за ситница који омогућавају инвеститорима да филтрирају акције на основу специфичних критеријума, као што су однос цена-књиговодствена вредност или делендијски преноси. Ови алати брзо могу идентификовати потенцијалне кандидате за инвестиције који показују знакове тржишних аномалија.
  • Технички показатељи: Примењујте техничке показатеље (нпр. Релативни индекс снаге, MACD, Болингерове траке) унутар трговинских платформи или софтвера за цртање како бисте пронашли точке уласка и изласка из инвестиција на основу идентификованих аномалија. Ови показатељи могу упозорити када је акција прекупљена или препродата, помажући при тајмингу тржишта.

4. Стратешко планирање инвестиција:

  • Планирање на основу анализе: Развијте инвестиционе стратегије на основу налаза из анализе података и прегледа историјског перформанса. Ово укључује избор којих аномалија циљати, одређивање величине инвестиција и идентификовање потенцијалних ризика.
  • Критеријуми за улаз и излаз: Усpostавите чисте критеријуме за улазак и излазак из инвестиција. Нпр. поставите специфичне пороге за куповину акција идентификованих путем стратегије Dogs of the Dow или продајте акције које више не показују карактеристике ниске књиговодствене вредности. Размислите о увођењу налога за заштиту од губитка или постављању циљних цена ради управљања ризиком.
  • Континуирано праћење: Аномалије могу се променити или нестати током времена, зато је континуирано праћење тржишта и перформанси изабраних инвестиција од кључног значаја. Промените стратегије по потреби на основу нових података или променљивих тржишних услова.

Подробно објашњење о тржишним аномалијама

Трговинске аномалије настају из неколико фактора, укључујући погрешно цењење, невидљиве ризике, прекоње арбитраже и изборну пристрасност. Зароните у сваки узрок испод.

Објашњење погрешног избора

Када узорак није насумично одабран из популације, долази до погрешног избора, што искривљује представљање. Ова погрешка може искривити перцепцију тржишта, посебно на тржиштима хартија од вредности.

Самоизбор, чест облик ове погрешке, дешава се када учесници у студији одлучују да ли ће се придружити, утичући на репрезентативност узорка.

Ова погрешка изазива предизазове теоријама преције активе као што је Хипотеза о ефикасном тржишту (ЕМХ), посебно у хедж фондовима где неуспели често престају са извештавањем о резултатима, искривљујући податке ка успешним стратегијама.

Разумевање неправилног цењења

Неправилно цењење је када цена акције није усаглашена са њеном стварном вредношћу, што води ка прецењеним или потцењеним сценаријима. 

Ликвидност тржишта игра кључну улогу овде; илликвидност може спречити да цене одражавају стварне вредности, због чега је тешко инвеститорима да капитализују на неправилном цењењу. 

Високи трошкови трансакција додатно повећавају разлику између инвестиционих повратака и стварних зарада, што утиче на вредности на тржишту.

Границе арбитража

Овај концепт истиче ситуације где могу постојати небалансирани цене на тржишту због неспособности трговаца да исправе неефикасности цењења, често ограничени арбитражним ограничењима.

На пример, необичан повратак на акције након укључења у S&P 500 илуструје ове границе, јер потражња расте без одговарајуће промене у ризику, што утиче на цену капитала компаније и њене могућности за подизање инвестиција.

Неизмерен ризик

Неочекивани тржишни ризици могу довести до губитака изненадних економских или геополитичких догађаја. 

Пошто je teško predвидeти ove rizike na osnovu prethodnih podataka, trgovci, posebno swing trgovci, moraju usvojiti strategije poput diverzifikacije i stop-loss naloga da bi ublažili neočekivane gubitke. 

Pristupačnost i upravljanje ovim rizicima su ključni za zaštitu investicija od naglih padova.

Зашто је разумевање тржишних аномалија битно

Зашто је разумевање тржишних аномалија од велике важности за инвеститоре? Зато што ове шеме помажу у доношењу информисаних тржишних одлука.

Иако тржишта показују шеме, предвиђање их са сигурношћу свакодневно је немогуће.

Аномалије се често догађају да би биле примећене, али не константно. Опрез је саветован: ризикујте само оно што можете да изгубите.

Како аномалија на тржишту утиче на инвестиционе стратегије

Оно захтева приспособљавање у формулисању стратегије, узимајући у обзир да аномалије, иако непредвидиве, утичу на понашање тржишта и резултате улагања.

Да ли блаже на тржишту користе акционе аномалије?

Трговачке аномалије не помажу тржишту акција. Они уништавају цене акција и у сукобу су са теоријама које инвеститори користе за прављење стратегија.

Како аномалије на тржишту негативно утичу на берзу?

Заиста, аномалије на тржишту искривљују цене на тржишту. Оне иду против усpostављених теорија коjим се инвеститори осланjају за своjе стратегиjе.

Основна порука

Суштина је да је трговање аномалијама попут кладе. Често се дешава да те аномалије нису ни аутентичне, па је их тешко предвидети.

Обично произилазе из великих обима података о великом броју акција, и обично донесу мале добици.

Такође, може изгледати паметно продати акције које губе пре годишњег продајног узбуђења и чекати дубоку крај године у децембру да бисте купили оне који су испод процене.

Читај на другом језику